Pacjenci 8, 9 i 10 byli palaczami. Pacjenci pochodzili zarówno z obszarów wiejskich, jak i miejskich Wietnamu (ryc. 1). Siedmiu pacjentów to dzieci uczęszczające do szkoły. Pacjenci 8, 9 i 10 pochodzili z tego samego dystryktu w prowincji Lam Dong, pochodzili z etnicznej grupy K hor i pracowali jako rolnicy produkujący na własne potrzeby. Nie było kontaktu między pacjentami przed hospitalizacją. Tabela 1. Tabela 1. Dane epidemiologiczne. W przypadku ośmiu z dziewięciu pacjentów, u których można było uzyskać wywiad, istniały wyraźne dowody na bezpośredni kontakt z drobiem (kurczęta lub kaczki) lub kontakt z chorym drobiem w tygodniu poprzedzającym wystąpienie choroby (tabela 1). Mediana czasu między narażeniem a wystąpieniem choroby wynosiła 3 dni (zakres od 2 do 4), a mediana czasu między wystąpieniem choroby a hospitalizacją wynosiła 5,9 dni (zakres od 3 do 8). Żaden z pacjentów nie brał udziału w zorganizowanym uboju drobiu.
Podobne przypadki zgłaszano u krewnych pacjentów i 2. Pacjent zachorował 25 grudnia 2003 r., Został przyjęty do szpitala 27 grudnia i zmarł 30 grudnia. Jej matka zachorowała stycznia 2004 r., Została przyjęta do szpitala 5 stycznia i zmarł 9 stycznia. Zakażenie grypą A (H5N1) zostało potwierdzone u matki (której nie uwzględniono w tym raporcie). Nie odnotowano żadnej choroby u ojca ani rodzeństwa Pacjenta 1. Siedmioletnia siostra Pacjenta 2 poniosła śmierć z powodu choroby układu oddechowego w dniu przyjęcia do szpitala pacjenta nr 2, ale brak jest danych klinicznych. Nie odnotowano żadnej choroby u rodziców lub dwójki rodzeństwa Pacjenta 2. W żadnym z członków rodziny ani w kontaktach z innymi pacjentami nie stwierdzono żadnej choroby w ciągu poprzedzających dwóch tygodni ani w trakcie hospitalizacji.
W obu szpitalach zainicjowano środki kontroli zakażeń, gdy tylko podejrzewano, że ta choroba była spowodowana przez grypę A (H5N1). Nie było dostępnych urządzeń do izolowania pod ciśnieniem ujemnym. Pacjenci i 2 byli przyjmowani przed podejrzeniem o grypę A (H5N1) i dlatego ich przypadki były zarządzane z zachowaniem uniwersalnych środków ostrożności, ale bez dodatkowych środków kontroli zakażeń.
Kliniczne i inne funkcje
Tabela 2. Tabela 2. Charakterystyka kliniczna pacjentów przy przyjęciu. Kliniczne cechy pacjentów z potwierdzoną infekcją wirusem grypy A (H5N1) zestawiono w Tabeli 2. Wszyscy pacjenci mieli gorączkę, duszność i kaszel; u pięciu pacjentów odnotowano w przeszłości wytwarzanie plwociny, a u trzech z tych pacjentów plwocina była zabarwiona krwią. Dwóch pacjentów zgłosiło zapalenie opłucnej. Biegunkę stwierdzono u siedmiu pacjentów. Krwawienie z nosa i dziąseł stwierdzono u jednego pacjenta w czwartym dniu choroby. Żaden pacjent nie miał zapalenia gardła, zapalenia spojówek, wysypki ani kataru. Badanie fizyczne u dziewięciu pacjentów wykazało gorączkę, szybką częstość oddechów (mediana, 55 oddechów na minutę, zakres, 28 do 70), niewydolność oddechową i trzeszczenia podczas badania klatki piersiowej.
Ocena laboratoryjna
Tabela 3. Tabela 3. Wartości laboratoryjne podczas prezentacji. Wyniki podstawowych badań laboratoryjnych przeprowadzonych przy przyjęciu przedstawiono w tabeli 3. Mediana całkowitej liczby leukocytów przy przyjęciu wynosiła 2100 na milimetr sześcienny (zakres od 1200 do 3400)
[przypisy: busulfan, sklerodermia, nutrend ]
[patrz też: ablacja endometrium, gonartroza, nerwiak mortona ]
Comments are closed.
Article marked with the noticed of: kurs makijażu permanentnego[…]
Też tak miałam ostatnio
[..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: dentysta bielsko[…]
Owoce składają się w dużej mierze z wody