Przeszczepienie płuc nabrało istotnej roli w podejściu terapeutycznym do wybranych pacjentów z zaawansowaną chorobą płuc, ale procedura pozostaje nękana przez liczne problemy, które ograniczają jej szerokie zastosowanie i ograniczają jej skutki. W coraz większym stopniu dostawa odpowiednich narządów dawcy jest niewystarczająca do zaspokojenia bieżących potrzeb. Terapia immunosupresyjna wiąże się z niezliczonymi zagrożeniami, w szczególności z infekcją, niewydolnością nerek i zaburzeniami złośliwymi. Pomimo obecnych strategii immunosupresyjnych, odrzucenie alloprzeszczepów jest powszechne i często prowadzi do nieodwracalnej dysfunkcji narządu. W wyniku tych problemów, przeszczep płuc pozostaje ograniczony pod względem zdolności do znacznego przedłużenia życia; mediana przeżycia to tylko pięć lat. Rozsądna selekcja kandydatów i czujna opieka nad biorcami są niezbędne dla uzyskania optymalnego wyniku, ale osiągnięcie trwałych rezultatów czeka na dalsze postępy naukowe i kliniczne. Właśnie z tej perspektywy Przeszczepienie płuc kompleksowo analizuje bieżące problemy kliniczne i rzuca okiem na przyszłość tej dziedziny. Pierwsza sekcja składa się z 10 rozdziałów opisujących choroby, dla których najczęściej podaje się przeszczep. Cztery z tych rozdziałów poświęcono różnym aspektom nadciśnienia płucnego, co jest ciekawym wyborem redakcyjnym, biorąc pod uwagę, że choroba naczyń płucnych jest wskazaniem dla mniej niż 5 procent procedur transplantacyjnych na całym świecie. Ponadto sekcja ma niespójności w szerokości pokrytego materiału. Na przykład rozdziały dotyczące nadciśnienia płucnego koncentrują się wyłącznie na aspektach samej choroby, unikając dyskusji na temat zagadnień związanych z transplantacją, takich jak kontrowersje dotyczące optymalnej procedury chirurgicznej. W przeciwieństwie do tego rozdział dotyczący mukowiscydozy powierzchownie analizuje molekularne podstawy choroby i najnowsze postępy w leczeniu, oferując dyskusję o transplantacji płuc, która jest czasami specyficzna dla mukowiscydozy, a innym razem o charakterze zbyt ogólnym. Rozdziały dotyczące rozedmy płuc i rozstrzeni oskrzeli są znacznie lepiej zrównoważone pod względem zasięgu.
Siła tego podręcznika znajduje się w drugiej części, która zawiera dobrze napisane, obszerne rozdziały poświęcone transplantacji płuc. Tematy poruszane w tej sekcji dotyczą głównie selekcji pacjentów, technik chirurgicznych i opieki po transplantacji. Rozdziały dotyczące mechanizmów uszkodzenia przeszczepu i środków immunosupresyjnych stanowią mocne podstawy zasad immunologicznych, które leżą u podstaw opieki klinicznej. Rozdział poświęcony obrazowaniu i rozdział dotyczący patologii przeszczepu oferują odpowiednio rozległe obrazy radiologiczne i histopatologiczne powikłań po transplantacji. Kolejną atrakcją tej części jest omówienie psychologicznych aspektów przewlekłej choroby płuc i przeszczepu płuc, zagadnienia, które zostały poświęcone znacznie mniej uwagi niż zdrowie fizyczne pacjentów, ale które są równie ważne dla jakości życia.
Końcowy odcinek transplantacji płuc wygląda w przyszłość, z rozdziałami dotyczącymi inżynierii tkankowej, ksenotransplantacji i sztucznego płuca. W szczególności brak jest dyskusji o rozszerzeniu puli dawców poprzez zastosowanie narządów od dawców bez bicia serca Szczegółowa dyskusja na temat bieżących wysiłków badawczych mających na celu indukcję tolerancji immunologicznej również dobrze pasowałaby do tematu ostatniej sekcji, ponieważ tolerancja może być świętym graalem, który umożliwi osiągnięcie długoterminowego przeszczepu i przetrwania pacjenta.
Pomimo tych stosunkowo niewielkich krytyk, transplantacja płuc udaje się jako najnowocześniejszy przegląd rozwijającej się dziedziny. Książka jest ważna nie tylko dla specjalistów od transplantacji, ale dla wszystkich klinicystów, którzy opiekują się pacjentami z zaawansowaną chorobą płuc. W obszernym zakresie podręcznik ten jest jednak wystarczająco zwięzły, aby można go było odczytywać na okładkę i wystarczająco dobrze napisać, aby go zmotywować.
Robert Kotloff, MD
University of Pennsylvania Medical Center, Filadelfia, PA 19104
[email protected] med.upenn.edu
[hasła pokrewne: sklerodermia, flexagen, Białkomocz ]
[więcej w: liczne pasma śluzu w moczu przyczyny, polipowatość rodzinna, zespół sapho ]
Comments are closed.
[..] Cytowany fragment: leczenie kanałowe mikroskopem[…]
Moze i prawda ale lekarze mowia inaczej
[..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu dietetyk[…]
Piszta co chceta
[..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: ursynów[…]
coś czuje ze bez lekarza i tak się nie obejdzie